Káva a ekologie – jde to vůbec dohromady?
Káva není možná tou nejvíce ekologickou věcí na světě, ale rozhodně jsou věci, které zanechávají větší ekologickou stopu, než pěstování a sběr kávy. Na druhou stranu, kávy se ročně vypěstuje neuvěřitelné množství. Vždyť se podívejte, kolik kávy denně lidé vypijí. V České republice je spotřeba přes 3 kilogramy na osobu. Což je opravdu velké množství, ale zdaleka nedosahujeme vrcholu žebříčku. Například takové Lucembursko, má spotřebu kávy přes 14 kilogramů na osobu. Z toho vidíte, jak oblíbeným nápojem káva je.
Káva bývá totiž pro mnoho z nás především ranní záchranou. I když jste se v noci moc nevyspali, káva, díky vysokému obsahu kofeinu, je něco, co vás postaví zpět na nohy. Jedná se totiž o jeden z nejvíce kofeinových nápojů na světě, i když samozřejmě záleží na tom, jaký druh kávy máte a jakým stylem ho připravujete.
Pokud se zajímáte o ekologickou stránku produkce kávy, můžete si vždy zvolit druhy kávy, které se připravovali za přísných ekologických podmínek. Většinou nesou označení bio, nebo organické. Jedním z typů může být Rainforest káva.
Rainforest je aliance, do které spadají pěstitelé kávy, kteří chtějí, aby při pěstování a sběru kávových bobů nedocházelo k ničení deštných pralesů, které jsou kvůli nadměrnému pěstování kávy často ohroženi. Ti, kteří do této aliance spadají, chtějí, aby bylo pěstování kávy možné za takových podmínek, kdy se udržuje soulad s přírodou, zvířaty i lidmi. Pokud i tedy koupíte kávu certifikovanou touto aliancí, věřte, že pijete čistě ekologickou kávu, při jejímž pěstování nedošlo k ohrožení ničeho a nikoho. Mimo dodržení ekologických podmínek, je káva velmi chutná. Jedná se o kávu typu Arabica, která je obecně nejvyhledávanějším typem kávy na světě. Nejenom, že uděláte něco pro naši ekologii, ale ještě si pochutnáte na šálku vynikající kávy.